На 8 март по света се отбелязва Международният ден на жената – ден, посветен на икономическите, политическите и социалните постижения на жените. Празникът има дълбоки исторически корени и е свързан с борбата за равноправие и по-добри условия на труд.

Идеята за специален ден в чест на жените възниква през периода на индустриалната революция. Първото му честване е организирано в САЩ на 28 февруари 1909 г. от Американската социалистическа партия. Историческите основи на празника обаче се свързват с протестите на текстилни работнички в Ню Йорк на 8 март 1857 г., когато жените настояват за по-добри условия на труд и по-високо заплащане.

През 1911 г. Денят на жената започва да се отбелязва в различни страни, а в България първите чествания са организирани през същата година. След 9 септември 1944 г. празникът придобива официален статут в социалистическите държави и се утвърждава като ден за почит към жените, работещи в различни сфери на обществото.

Днес 8 март се отбелязва в над 100 държави по света, като в някои от тях, включително Русия, Казахстан и Молдова, е официален неработен ден. В България е традиция мъжете да подаряват цветя на майки, съпруги, приятелки и колежки в знак на признателност. В Италия празникът е символизиран от жълтата мимоза, докато в Португалия жените често го отбелязват с вечерни събирания в женски компании.

Освен че е ден за празнуване, 8 март напомня и за продължаващата борба за равенство и социална справедливост. Той е призив за признание на женските постижения и за насърчаване на равнопоставеността във всички сфери на живота.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук