Антибиотиците не трябва да се използват прибързано, тъй като най-важна роля в оздравителния процес има собствената имунна система. Вредите от тях могат да се проявят дори месеци след спирането на терапията. Това стана ясно по време на научния симпозиум „Антибиотичната терапия – медал с две страни“, проведен в УМБАЛ Бургас.

Медицински специалисти от различни области представиха случаи от практиката си, показващи негативните ефекти от прекомерната употреба на антибиотици.

🔹 Д-р Димитър Рибов, специалист по вътрешни болести и клинична хематология, сподели, че два месеца след прием на антибиотик могат да се появят сериозни странични ефекти, като чревна дисбиоза или дори сепсис.

🔹 Д-р Калина Цанкова, завеждаща Микробиологичната лаборатория, алармира, че загубата на полезни бактерии започва още на втория ден от лечението, а нормалната чревна флора може да не се възстанови до шест месеца. Тя подчерта, че в болницата все по-често се срещат резистентни на антибиотици бактерии, създадени от необмислената употреба на тези лекарства.

🔹 Д-р Иван Йотов, специалист по инфекциозни болести, отбеляза, че по време на COVID пандемията случаите на специфичен колит, предизвикан от антибиотици, са нараснали значително.

🔹 Д-р Цветелина Григорова от Клиниката по УНГ болести обърна внимание на прекомерното изписване на антибиотици при малки деца. Тя цитира изследване, според което прекомерната употреба на антибиотици удвоява риска от астма, увеличава с 75% вероятността от ювенилен идиопатичен артрит, а също така повишава риска от алергии и атопичен дерматит.

Медиците се обединиха около становището, че здравето на чревния микробиом е ключово за общото здраве, а в много случаи избягването на антибиотично лечение може да бъде от полза. Те призоваха към индивидуален подход към всеки пациент, като подчертаха, че универсални антибиотици и пробиотици не съществуват.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук