Само 17% от градовете по света отговарят на стандартите на Световната здравна организация (СЗО) за чист въздух, сочи доклад на швейцарската компания IQAir, цитиран от Асошиейтед прес.

Анализът, базиран на данни от 40 000 мониторингови станции в 138 държави, показва, че най-замърсен е въздухът в Чад, Конго, Бангладеш, Пакистан и Индия. Индия е дом на шест от деветте най-замърсени града, като индустриалният град Бирнихат е с най-високи нива на замърсяване.

Липсата на мониторинг в много региони затруднява пълната оценка на проблема – в Африка, например, има само една станция на всеки 3,7 милиона души. Въпреки това, усилията за по-добро наблюдение водят до разширяване на мрежата от станции, включвайки нови 8954 места.

Замърсеният въздух е свързан с респираторни заболявания, Алцхаймер и рак, а според СЗО води до около 7 милиона смъртни случая годишно.

Някои градове, като Пекин, Сеул и Рибник (Полша), успешно са подобрили качеството на въздуха чрез по-строги екологични регулации, насърчаване на чистата енергия и инвестиции в обществен транспорт.

Последни проучвания разкриват още тревожни последици – микропластмаса в белите дробове на птици и намалена способност за концентрация при хората в замърсена среда.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук