На 29 срещу 30 март, точно в 3:00 ч. през нощта, ще преместим стрелките на часовника с един час напред, преминавайки към лятното часово време. Това ще доведе до една по-къса нощ, тъй като ще спим с един час по-малко.
Кой е измислил лятното часово време?
Идеята за лятното часово време първоначално е предложена от Бенджамин Франклин през 1784 г. Той на шега предлага да се преместят часовниците напред, за да може обществото да се възползва повече от дневната светлина. Въпреки това, предложението му е игнорирано, докато през 1895 г. новозеландският астроном Джордж Хъдсън я възприема заради нуждата от повече светлина за изследвания на насекоми.
През 1907 г. английският строител Уилям Уилет също предлага лятното часово време, след като забелязва, че хората пропускат лятните утрини заради затворени прозорци и завеси. Той настоява, че лятното време трябва да удължи вечерите.
През 1916 г. Германската империя първа приема лятното часово време по военни причини, за да увеличи ефективността на армията и да намали разходите за осветление. Великобритания следва примера, а през 1925 г. лятното часово време става постоянно в страната.
Кога за първи път България преминава към лятното часово време?
България започва да преминава към лятно часово време през 1979 г., когато Министерският съвет приема Постановление 6, според което часовниците се преместваха с час напред на 1 април, а на 30 септември се връщаха към стандартното време. През 1997 г. това постановление е отменено, като новото решение установява, че лятното време започва в 3:00 ч. на последната неделя на март, а връщането към стандартното време става на последната неделя на октомври.
През 2015 г. Волен Сидеров предлага в Народното събрание да се отмени лятното часово време, а през 2018 г. Европейската комисия предлага да се спре смяната на времето, като всяка държава-членка да решава коя часова зона да прилага. Въпреки тези предложения, в България все още не е взето окончателно решение по въпроса.